PŘÍKLADY VYUŽITÍ EJEKTORU BAELZ

Využití páry unikající z kondenzátu

Obr. 1 využití páry z kondenzátu

Obr. 1
ukazuje princip využití odpadní páry unikající z kondenzátu v systémech parního vytápění. Spotřebiče 05 mohou být zdroje vytápění (výměníky), sušicí linky, autoklávy apod., do kterých vstupuje pára. Pára vycházející z generátoru páry je obvykle přehřátá a redukována na tlak spotřebiče. Parní ejektor přisává páru unikající ze sběrače kondenzátu 07. Díky přisávání odpadní páry se množství páry odebírané ze zdroje a vstupující do ejektoru sníží, a dosáhne se stavu, který se blíží nasycení. Experimentálně je potvrzeno, že tepelný přenos se v spotřebiči významně zlepší. Řízení teploty je mnohem přesnější než při použití dvoucestného ventilu, obzvláště při částečném využití.

 

 

 

Příklad využití v papírenském a textilním průmyslu.

Obr.2 Topné válce v papírenském a textilním průmyslu

Obr. 2
ukazuje vyhřívání sušicí komory v papírenském a textilním průmyslu konvenčním způsobem a progresivní metodou. Konvenční způsob spočívá v regulaci množství páry na vstupu do topného válce. Zde dochází často k nežádoucím výkyvům teploty a přehřívání.

Progresivní metoda s parními ejektory umožňuje vyšší využití tepelné energie páry díky lepšímu tepelnému přenosu a přisávání odpadní páry z kondenzátu. Regulace na principu směšování vykazuje podstatně přesnější řízení teploty a zamezí nežádoucímu přehřívání. Výsledkem vyššího přenosu a přesnějšího řízení teploty je možnost zvýšení rychlosti výrobní linky.


Pošlete nám údaje o vašem zařízení a my Vám spočítáme možné úspory. 

S dokonalou úctou
W.Baelz & Sohn Gmbh & Co.
Hans Hesselbacher                      v z. pro ČR  Ing.Jiří Karkulín